INFORMACJA
DLA MIESZKAŃCÓW GMINY OSIECZNICA
dotycząca utrzymywania zwierząt domowych
Zwierzęta domowe, to zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza.
Wójt Gminy Osiecznica zwraca się do mieszkańców
o przestrzeganie warunków bytowych utrzymywania zwierząt domowych poprzez:
1. Stały (całodobowy) dostęp do świeżej, zdatnej do picia wody.
2. Uwięź o długości minimum 3 metrów, zamontowana
w sposób uniemożliwiający samo zaplątanie oraz oplątanie uwięzi o inne przedmioty. Zwierzę winno być spuszczane
z uwięzi po 12 godzinach przebywania na niej.
Zaleca się utrzymywanie zwierząt na linkach (długich i lekkich z amortyzatorem, dodatkowo pokryte tworzywem sztucznym), z wyłączeniem łańcuchów, które ze względu na swoja masę mogą mieć wpływ na zdrowie zwierząt. Obroża zwierzęcia musi być materiałowa, bądź skórzana, niedopuszczalne jest używanie w ramach obroży łańcuchów i kolczatek.
Kojce, w których utrzymywane są zwierzęta powinien posiadać wymiary – nie mniej niż 2m x 3m (minimum 6m2) na jedno zwierzę.
3. W przypadka utrzymywania zwierząt na dworze, zwierzęta winny posiadać budę wielkości dostosowanej do wielkości danego zwierzęcia. Buda musi być wykonana schludnie,
w sposób dokładny. Ściany budy nie mogą mieć pustych przestrzeni, przez które będzie swobodnie mógł wiać wiatr, jak również padający deszcz/śnieg. Buda w okresie zimowym winna być ocieplona minimum 3 cm styropianem (tak, by styropian znajdował się pomiędzy dwiema drewnianymi ścianami, by zapobiec zniszczeniu przez zwierzę) oraz wyścielona słomą – w przy gdy słoma wypada
z budy, należy dolną część otworu zabezpieczyć deską,
by zapobiec dalszemu wypadaniu.
4. W przypadkach utrzymywania zwierząt na dworze, zwierzęta muszą być chronione przed warunkami atmosferycznymi tj.: opady deszczu, śniegu, gradu; wiejący wiatr; świecące słońce. Zwierzę na terenie w którym bytuje musi mieć zapewnione miejsce zacienione.
5. W przypadku utrzymywania zwierząt na dworze, część podłoża obok budy musi być utwardzona (tj. zabezpieczona podestem, bądź betonową wylewką, itp.), które podczas opadów atmosferycznych nie będzie tworzyło kałuż, jak również błota, w którym zwierzę może brodzić.
6. Zwierzę minimum raz dziennie winno otrzymywać treściwy posiłek, zgodnie z zapotrzebowaniem dla danego gatunku. W przypadku psów, niewłaściwym jest podawanie chleba, jak również ziemniaków. Psy winny otrzymywać posiłek
w którego skład wchodzi np. kasza, ryż, makaron, jak również mięso, bądź produkty pochodzenia zwierzęcego.
7. Miejsce, w którym bytuje zwierzę winno być na bieżąco sprzątane i czyszczone, niedopuszczalne jest, aby zwierzę brodziło we własnych fekaliach.
8. W przypadku, gdy zwierzę zachoruje, bądź ulegnie wypadkowi komunikacyjnemu właściciel obowiązany jest do podjęcia leczenia weterynaryjnego u lekarza weterynarii wolnej praktyki.
9. Właściciel zobowiązany jest do zaszczepienia psa przeciwko wściekliźnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia poprzedniego szczepienia, jak również posiadania świadectwa szczepienia i okazania go na żądanie podczas prowadzonych kontroli.
10. Zaleca się, aby zwierzęta domowe co 6 miesięcy zostały odrobaczone specjalnymi preparatami zakupionymi
od lekarzy weterynarii.
11. Zaleca się, aby zwierzęta były poddawane zabiegom sterylizacji i kastracji, celem zapobiegania chorobom wśród zwierząt, jak również zapobiegania bezdomności wśród nich.
WÓJT GMINY OSIECZNICA